Ра́к легені — це злоякісне новоутворення легені, що посідає чільне місце серед всіх злоякісних пухлин. Він може поширюватися локальними метастазами у прилеглих тканинах або інших органах (віддалені метастази). Більшість типів раку легені (так звані первинні ракові захворювання легень) — це карциноми, тобто утворюються з епітеліальних клітин.


Найбільш поширеною причиною раку легень є тривалий вплив тютюнового диму, внаслідок дії якого виникає 80—90 % карцином. На хворих, які не палять, припадає 10—15 % випадків раку легень. Причинами захворювання в цьому разі часто називають поєднання генетичних факторів, впливу газу радону, дію азбесту, забруднення повітря іншими канцерогенами, а також пасивне паління. А також вагомими причинами є надмірне споживання алкоголю та брак фізичної активності.

У Житомирській області діагностикою та лікуванням раку легень займається відділення торакальної (грудної) хірургії обласної клінічної лікарні ім. О.Ф. Гербачевського. Відділення розраховано на 40 ліжок. В обласній лікарні наявні всі необхідні методи діагностики, а саме: фібробронхоскопія, комп’ютерна томографія, магніто-резонансна томографія, морфологічне дослідження препаратів.

У Житомирській області за 2017 рік виявлено та взято на облік 341 хворого з раком легень. Захворюваність по області у 2017 становить 28,6 на 100 тис. населення, по Україні – 33,2%. Лише 67 (19,6 %) хворих виявлено при профоглядах.

Рак легень є найпоширенішою причиною смертності від онкологічних захворювань у чоловіків та жінок у всьому світі.

На жаль, рак легені (РЛ) важко розпізнається. Це пов’язано з тим, що хвороба не має специфічних проявів. Умовними симптомами раку легені вважають:

Кашель. Спочатку рідкий, сухий, котрий з часом навіть при лікуванні не проходить, а переходить в надсадний, безперервно турбуючий кашель.

Біль у грудях. Часто такі прояви розцінюють як “межреберну невралгію” та не поспішають до лікаря. Але якщо біль локалізований на одному боці та супроводжується довготривалим кашлем, звернутися до лікаря все ж потрібно.

Задишка. Наростаючий дихальний дискомфорт, серцебиття та біль у грудях часто пов’язані з виключенням з дихання значних відділів легені.

Кровохаркання. Якщо в харкотинні з’являються прожилки крові, це привід негайно звернутися до лікаря, оскільки свідчить про враження стінок бронхів і прохідних крізь них кров’яних судин. Як правило, це ознака запущеності процесу.

Системні симптоми: втрата ваги, гарячка, підвищена втомлюваність.

Симптоми, які вказують на розповсюдження та занедбаність процесу: біль у грудях, у кістках,синдром верхньої порожнистої вени, труднощі при ковтанні. с

Проте всі ці симптоми можуть бути характерними і для інших захворювань, наприклад, хронічного бронхіту та пневмонії. Запідозрити рак можна за зміною цих «звичайних» симптомів: зміна характеру кашлю, виникнення його в нічний час, прогресування задишки, зміна характеру харкотиння, поява домішок крові у харкотинні.

У багатьох випадках рак вже встигає поширитися за межі місця свого виникнення до того часу, коли у людини з’являться симптоми, що потребують медичного втручання. Рак зазвичай може розповсюдитися на мозок, кістки, надниркову залозу, протилежну легеню, печінку, перикард танирки. Близько 10% людей з раком легень не мають симптомів на момент встановлення діагнозу; захворювання діагностують під час планової рентгенографії грудної клітки.

На жаль, сумна статистика раку легенів стрімко погіршується за останні 10 років. Однією з причин такого стану вважається відсутність щорічних профоглядів, без яких ще 10 років тому не брали на роботу. Тоді кожна людина повинна була пройти флюорографію. І хоч це дослідження не вважається методом діагностики раку легені, воно дозволяє побачити певні симптоми, на основі яких лікар зобов’язаний направити пацієнта на детальне дослідження. Зараз флюорографію ігнорують, але її потрібно виконувати щорічно усім, старшим 40 років. А тим людям, які палять — щорічно незалежно від віку проходити оглядову рентгенографію органів грудної клітки.

Причини виникнення

Рак виникає після генетичного пошкодження ДНК. Це генетичне пошкодження впливає на нормальні функції клітини, в тому числі на проліферацію клітин, запрограмовану загибель клітин (апоптоз) та репарацію ДНК. Чим більше пошкоджень, тим більше ризик виникнення раку.

Більшість експертів сходяться в думці, що «запустити» смертельну машину – рак легень – можуть такі три «пускові механізми».

Куріння. Сигарети вважають найбільш небезпечним провокатором раку легень. В сигаретному димові міститься більша кількість канцерогенних речовин, і довготривалий їх вплив на дихальну систему викликає порушення структури та функції епітелію бронхів, що, в свою чергу, сприяє виникненню злоякісної пухлини. Причому мова йдеться не тільки про активне паління, але і про пасивне регулярне вдихання цигаркового диму. В членів сім’ї курця рак легенів виникає в 1,5-2 рази частіше ніж там, де не курять.

Канцерогени. Причиною виникнення раку легень є і деякі канцерогенні речовини. До таких отрут відносять: миш’як – їм дихають сталевари і виробники пестицидів; азбест, від якого страждають шахтарі, фрезерувальники, електрики, залізничники і робітники судобудівництва; берилій (у групі ризику – працівники електронної індустрії, які займаються збиранням ядерних реакторів, компонентів для аерокосмічної промисловості), а також хром, нікель та іприд, яких достатньо на промислових виробництвах. Накопичуючись а легенях, ці канцерогени роз’їдають слизову оболонку і провокують переродження здорових клітин у злоякісні.

Генетика. Не зважаючи на безперечну шкідливу дію тютюнового диму і канцерогенів, у більшості злісних курців і працівників промисловості рак легені не розвивається. Це поклало початок спадкової теорії розвитку раку, яка показала, що у людей, чиї члени сім’ї хворіли на цей вид раку, ризик захворюваності в багато разів вищий.

Діагностика

Рентгенограма грудної клітини — це один з перших кроків, які необхідно зробити, якщо пацієнт повідомляє про симптоми, що можуть вказувати на рак легень. Рентгенограма може виявити видиму пухлину, розширення середостіння (що може вказувати на поширення у лімфатичні вузли), ателектаз (колапс), консолідацію (пневмонію) або плеврит .Для отримання більш докладної інформації проти тип та ступінь захворювання зазвичай використовується комп’ютерна томографія. Пробу пухлини для гістопатології беруть за допомогою брохонскопії або біопсії під контролем КТ.

Рак легень можна також виявити випадково, знайшовши солітарний легеневий вузол на рентгенограмі грудної клітки або комп’ютерній томограмі, які були зроблені з інших причин. Остаточний діагноз ставлять на основі гістологічного дослідження підозрілих тканин з огляду на клінічні та рентгенологічні ознаки.

Починають обстеження з простих методів, які можна пройти самостійно та без направлення:

Рентген. Найбільш простий та доступний метод, який дозволяє виявити патологічне вогнище, але при цьому буває важко визначити розміри пухлини та глибину її розташування, розширення межистіння, ателектаз (колапс) легені або плеврит. Його можна виконати в будь-якій державній поліклініці. Комп’ютерна томографія – дає більш детальну інформацію. Дозволяє провести пошарове дослідження легень для більш детальної діагностики. Її проводять у державних та приватних клініках. В обласній лікарні функціонує державний безкоштовний сучасний томограф, який дозволяє всебічно обстежити хворого на предмет розповсюдження пухлини, наявності регіональних та віддалених метастазів.

МРТ. Цей метод дослідження внутрішніх органів та тканин на основі явища ядерного магнітного резонансу. Основна величина, реєстрована в МРТ, — відгук магнітних ядер на вплив змінного магнітного поля, який залежить від параметрів, специфічних для кожної ділянки тіла. Тому метод дозволяє точно розглянути навіть дрібні пухлини та метастази. Пройти МРТ-дослідження можна в Житомирській обласній лікарні.

Бронхоскопія. Дослідження з допомогою тонкого інструмента — бронхоскопа, які дозволяють діагностувати ракову пухлину в бронхах, оцінити розповсюдження пухлини, визначити морфологічну структуру пухлини шляхом взяття зразка зміненої тканини на дослідження. В випадках передбачуваного хірургічного лікування цей метод допомагає точніше спланувати об’єм та характер операції.

В ОКЛ проводиться до 3 тисяч таких обстежень на рік. За сприяння головного лікаря обласної лікарні Б.Б. Леськіва та обласної ради за минулий рік було придбано новий сучасний бронхоскоп, який дозволяє проводити всі необхідні ендоскопічні дослідження трахео-бронхіального дерева.

Відеомедіастиноскопія. Прогресивний та малотравматичний метод діагностики метастазів легень у межистіння. Через маленький розріз в основі шиї хірург вводить інструмент та забирає на аналіз тканини лімфатичних вузлів в ділянці кореня легень та межистіння.

Трансторакальна пункційна біопсія. Зразки отримують через голку, якою проколюють грудну клітку під контролем рентгена, ультразвукового дослідження або комп’ютерної томографії.

Торакотомія. Якщо всі вище перераховані дослідження не дозволяють з повною достовірністю виключити рак легень або виявити його характер, то як завершальний етап призначають торакотомію. Ця операція, при якій проводять розріз грудної стінки, який дозволяє лікарю виділити внутрішні органи, брати шматочки тканини для лабораторного дослідження та виконати лікувальні втручання.

Типи раку легень:

За гістологією рак легені ділять на 4 основні типи: плоскоклітинний, залозистий, дрібноклітинний великоклітинний. Плоскоклітинний рак росте відносно повільно (розміри пухлини можуть не мінятися місяцями) і рідко дає метастази. Він становить 70% усіх випадків раку. Аденокарцинома теж розвивається порівняно повільно, проте дуже рано дає метастази, але і спостерігається рідше (до 10%). Інші 20% припадають на недиференційовані форми. Такі типи раку характеризуються швидким розвитком (людина буквально згорає за декілька місяців) і раннім метастазуванням. А при недиференційованому раку часто метастази навіть випереджають зростання пухлини в легенях.

За стадіями

Виділяють три періоди розвитку раку легені: біологічний – від початку виникнення пухлини до появи перших рентгенологічних ознак; безсимптомний, який характеризується тільки рентгенологічними проявами; клінічний, коли разом з рентгенологічними відзначаються клінічні симптоми.

Переважне число пацієнтів звертаються до лікаря лише при виникненні ознак, що тривожать. Але це відповідає вже другій-третій фазі раку легені.

Дрібноклітинна карцинома легені

Окремо виділяють дрібноклітинну карциному, клітини якої містять щільні нейросекреторні гранули, що містять нейроендокринні гормони, які пов’язують пухлину з ендокринним/паранеопластичним синдромом. У більшості випадків пухлини виникають у великих дихальних шляхах (первинних і вторинних бронхах). Ці пухлини ростуть швидко і поширюються на ранніх стадіях захворювання. У 60-70 % випадків утворюються метастази. Цей тип раку легень у значній мірі пов’язаний з палінням

Метастазування

Легені – це місце, куди часто поширюються пухлини з інших частин тіла. Вторинні ракові захворювання класифікуються за місцем походження: наприклад, рак молочної залози, який поширився на легені, називається метастатичним раком молочної залози. Метастази часто мають характерну круглу форму на рентгенограмі грудної клітки.

Первинний рак легень, у свою чергу, найбільш часто метастазує в мозок, кістки, печінку і наднирники.

Лікування

Спосіб лікування раку легень залежить від конкретного типу ракових клітин, ступеня розповсюдження та загального стану хворого. Загальні методи лікування включають хірургічний, хіміотерапію і променеву терапію. Недрібноклітинний рак легень лікують за допомогою хірургічного втручання, а дрібноклітинний краще піддається лікуванню хіміотерапією та променевою терапією.

Хірургія

Якщо аналізи підтверджують недрібноклітинну карциному легень, то для оцінювання рівня розповсюдження (випадок локального раку, який можна оперувати, або випадок значного поширення хвороби, коли хірургічне втручання не допоможе) визначають стадію. Для визначення ступеня готовності особи до операції проводять біохімічний аналіз крові та дослідження легеневих функцій. Якщо дослідження легеневих функцій покажуть низький резервний об’єм видиху, то хірургічне втручання може стати неможливим.

У більшості випадків недрібноклітинної карциноми легень на ранній стадії використовується такий вид хірургічного лікування, як видалення долі легені (лобектомія). Особам, які мають протипоказання до повної лобектомії, призначають меншу за ступенем втручання сублобарну резекцію (клиноподібну резекцію). Інколи видаляють усю легеню (пневмонектомія). Відеоторакоскопічна хірургія (ВТХ) та лобектомія методом ВТХ є мінімально інвазійними підходами оперування раку легень.

У Житомирській обласній лікарні функціонує відділення торакальної, хірургії яке займається діагностикою та лікуванням раку легень. Щороку тут проводяться всі види оперативних втручань, які показані при цьому захворюванні. Радикально оперується щорічно до 100 хворих. Більшість хворих, що оперуються мають І-ІІ стадію захворювання. ІІІ стадія захворювання в більшості випадків проводиться після передопераційної хіміотерапії (двох або чотирьох курсів).

У випадку дрібноклітинної карциноми легень (ДККЛ) зазвичай використовуються хіміотерапія та/або променева терапія. Однак значення оперативного втручання при ДККЛ наразі переглядається. На ранніх стадіях ДККЛ операція може покращити шанси на одужання, якщо її доповнює хіміо- та променева терапія.

Прогноз

У Житомирській області серед радикально прооперованих хворих 5-ти річне виживання складає близько 37%.

Хвороба дуже часто має пізню стадію на момент її діагностування. Сьогодні 30-40 % випадків раку легень мають стадію IV.

Профілактика

Профілактика — це найбільш економічно вигідний засіб зниження темпів розвитку раку легень. У той час, як промислові та побутові канцерогени були виявлені і заборонені у більшості країн світу, паління тютюну все ще залишається поширеним явищем. Усунення паління тютюну є одною з головних цілей профілактики раку, тому відмова від паління наразі є важливим профілактичним засобом.

Завідуючий відділенням торакальної хірургії ОКЛ

Тадеуш Вітольдович Муравйов