АЛЕРГІЯ — НЕ ВИРОК.
СУЧАСНІ МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ І ПРОФІЛАКТИКИ

Через надмірну поширеність (за різними даними 40–80% людей у світі) учені називають алергію епідемією ХХІ століття. Кількість хворих на алергію щороку зростає, зокрема й в Україні. Саме час згадати, як боротися з нею, а також чи справді ця хвороба небезпечна чи просто створює незручності? І головне — як узагалі дізнатися, що в тебе алергія?
Алергія — це підвищена чутливість організму до певного збудника (алергену), а також неправильна реакція на нього. Хвороба має індивідуальні прояви: хтось не сприймає пилок, хтось — шерсть, а хтось навіть окремі мікроби.

Хто в зоні ризику?

З цим запитанням ми звернулися до Ольги Лазуки, сімейого лікаря нашого КНП.

«В сезон цвітіння, розповідає Ольга Вікторівна, спостерігають три основні проблеми: поліноз (реакція на пилок), сонячна алергія і, найскладніші випадки, інсектна алергія — алергія на укуси комах.

Якщо в людини реакція на цвітіння, то вона чхає, у неї закладений ніс, сверблять очі — але з цим, умовно кажучи, можна жити. Сонячна алергія теж докучає, та можемо з цим боротися. Інсектній алергії теж даємо раду, але вона небезпечна: людину на природі може щось вкусити, і це може призвести до летальних наслідків за 15 хвилин», — говорить вона.

Важливо, що випадки інсектної алергії статистично не фіксують. Останнім часом люди стають надміру чутливими навіть до укусів комарів. Причину лікарі вбачають, зокрема, й у зміні довкілля та клімату.

Алергічні хвороби можуть бути спадковими, – . Наприклад, якщо є алергія в матері, то ризик її виникнення в дитини становить 40–50%. А чи проявиться недуг, залежить від зовнішніх чинників: як-от, невентильовані приміщення, зношені матраци, грибок у старих будинках.

Окрім зовнішніх подразників,- застерігає Ольга Вікторівна, важливо не перевантажувати організм хімією: це стосується харчування, використання побутових засобів, лікування і особливо — самолікування.

До алергії більш вразливі курці, – додає лікар.У людини, яка палить, суттєво порушені та подразнені слизові оболонки дихальної системи. Тож алерген швидше потрапляє в кров і викликає реакцію організму.

Маленькі діти найчастіше страждають алергією на продукти харчування, яка проявляється дерматитом. Зазвичай вони її «переростають». Проте, якщо дитина має спадкову схильність, тоді алергічний дерматит може трансформуватися в алергію на інгаляційні подразники, яка проявиться астмою та алергічним ринітом.

За «гігієнічною» теорією виникнення алергії, діти дошкільного віку можуть хворіти до 6–8 разів на рік — це норма, адже імунна система має контактувати з вірусами, щоб виробити захист. Тому лікарі не радять батькам відгороджувати дітей від бруду, рідко гуляти та не водити в дитсадок. Людина не повинна рости в стерильних умовах — це якраз і зменшує ризик виникнення алергії у майбутньому».

Виникає питання – до кого звернутися за лікуванням до алерголога чи ЛОРа?

«Звернутися потрібно до свого сімейного лікаря чи педіатра, – розповідає Ольга Вікторівна. Адже симптоми уже згаданого полінозу часто плутають із банальною застудою. Втім якщо симптоми проявляються тільки весною, то у 99% — це алергія на цвітіння дерев. Найгірший діагноз — астма. Важливо звертатися до свого сімейного лікаря або педіатра і він при потребі направить вас не лише до ЛОРа, але й до алерголога, адже основна мета — знайти причину, визначити алерген і призначити правильні медикаменти, а не лікувати симптоми», — зауважує вона.

Погано, коли людина має риніт цілий рік — вона шмаркає, їй закладає ніс. Це часто алергія на плісняву, домашні алергени. Буває й професійна алергія на пил, наприклад, у деревообробній промисловості, у працівників архівів. Але для її виявлення потрібно щоб пацієнт хоча б прийшов до лікаря», — додає Ольга Вікторівна.

А сімейний лікар, вчасно скерує його до потрібного фахівця для визначення алергену».

Як діагностують алергію?

«Лікарі визначають алерген кількома способами, – розповідає далі лікар.
Класичний метод — шкірний прик-тест. Краплі екстрактів алергенів капають на руки пацієнта, спеціальними голками роблять незначні проколи, і за наявності алергії в місці проби за кілька хвилин бачать реакцію: наприклад, папулу, почервоніння, свербіж. Проте є протипоказання щодо проведення таких проб через можливі загострення в алергіків у весняний період. Тобто цей прик-тест проводять тільки восени. Крім того, два тижні до нього не можна вживати антигістамінні препарати, бо результат буде негативним, навіть якщо є алергія.

Можна визначити алергію і лабораторно.

Адже специфічні антитіла, які утворюються до алергену, можна виявити у крові. Можна визначити алергію до кількох алергенів одночасно, як до інгаляційних, так і до харчових. Такі проби проводять під час загострення і якщо пацієнт приймає ліки — на результат це не вплине.

Нині серед лікарів розповсюджене поняття «молекулярна алергодіагностика». Науковці визначили, що в одному алергені може бути до 10 різних молекул алергії. І одні викликають реакцію, а інші — ні. Наприклад, люди з алергією на пилок цвітіння дерев мають чутливість до яблук (відчуття дискомфорту й пощипування в роті). Але це не алергія на яблуко: просто його молекули дуже схожі на молекули берези. Організм плутає їх і виникає так звана «перехресна алергія». Тобто сучасні медики вміють визначати алергію навіть до молекул. І це роблять в Україні!

Якою є профілактика алергії? Як її лікують?

«Ось деякі з порад щодо профілактики:

– вживати сольові розчини, щоб промити слизові оболонки, якщо подразник потрапляє на них;
– відчинені вікна завішувати вологими простирадлами, щоб стримувати пил, пилок;
– вживати протиалергічні препарати;
– під час походів на природу максимально уникати відкритих ділянок, брати засоби, які відлякують комах (креми, браслети);
– встановити сітки на вікна;
– максимально відмовитися від хімікатів у продуктах харчування та побутових засобах;- не загравати із самолікуванням — надмір медикаментів послаблює імунітет».

Під час сезонної алергії на пилок Ольга Вікторівна радить діяти так:

«Якщо в людини реакція на цвіт, вона має виходити з дому в одязі, який закриває руки, взяти головний убір, окуляри. Коли приходить з вулиці, треба обов’язково прийняти душ, пилок, який уже є на одязі, треба забрати. Також важливе питання харчування — якнайменше вживати продуктів, які можуть містити пилок: мед, настоянки прополісу чи трав. Це стосується і побутових засобів — креми, шампуні тощо. Важкі прояви були і після інгаляцій із травами. Не захоплюватися хімією в будь-якому прояві, навіть відмовитися від вітамінів, якщо їх не призначив лікар».

Помилково думати, що можна пропити перед початком періоду цвітіння протиалергічні препарати і забути про недугу. Схильні до алергії пацієнти можуть хіба що на початку приймати антигістамінні препарати, аби покращити свій стан.

Після з’ясування подразника алергологи вдаються до алерговакцинації. Тобто, коли лікар знає, від чого в пацієнта алергія, він вводить спеціальні препарати в маленьких дозах певний період часу, і таким чином зменшує чутливість організму до певного алергену. Це тривале лікування — приблизно три роки, проте цілком безпечне і єдине, яке впливає на першопричину захворювання.

«Важливо, щоб люди зрозуміли: алергію вилікувати можна.
Звертайтесь до спеціалістів щоб знайти причину захворювання і отримати правильне лікування, – дає пораду Ольга Вікторівна.

Ольга Лазука, сімейний лікар КНП «МЦПМСД» ММР