Нагадаємо, ангіографія – це дослідження за допомогою спеціального пристрою, ангіографа, функціонального стану судин. Дослідження дозволяє візуально виявити пошкодження і вади розвитку кровоносних судин: аневризми, звуження судин, порушення прохідності судин (атеросклероз, тромбоз), а також пошкодження і вади розвитку різних органів, а також пухлини. Ряд проблем судин, зокрема, порушення їх прохідності, усуваються безпосередньо в ході дослідження. Під візуальним контролем лікаря в уражену ділянку судини вводиться армована сітка – стент, яка закріплює просвіт судини, або за допомогою інших маніпуляцій усувають тромби, атеросклеротичні бляшки.

Головний лікар Житомирської обласної клінічної лікарні ім. Гербачевського Богдан Леськів: «Через 2-3 місяці новий ангіограф вийде на свій робочий рівень»

Тепер коротко: якщо ви з інфарктом вчасно потрапили в операційну з ангіографом, значить, через пару днів зможете відправлятися додому, відчуваючи себе здоровою людиною. Головне – встигнути в «терапевтичне вікно», поки не омертвіли тканини навколо судини із зупиненим кровотоком. Але уявімо, що перед вами на ангіографі ще один інфарктнік і доведеться чекати, бо кожна хвилина очікування скорочує ваші шанси, а ризик розвитку ускладнень все вище і вище… … Щоб такого не відбувалося, в Житомирській області має бути, як мінімум, два ангіографа. Другий, найсучасніший, почне роботу буквально через кілька днів. А ми тим часом попросили головного лікара Житомирської обласної клінічної лікарні Богдана Леськіва розповісти про можливості нового пристрою. – В даний час в нашому реперфузійному центрі функціонує один ангіограф. Він працює в цілодобовому режимі 24/7. Проте навантаження на нього надзвичайно велике. У рік обстеження і лікування інфаркту міокарда на ангіографі потребують близько 700 пацієнтів. Одним ангіографом перекрити таку кількість операцій неможливо. Буває, що за добу надходять 5-6 інфарктів, і нам доводиться ставити їх в чергу. Тому влада Житомирської області на наше прохання прийняла рішення купити ще один ангіограф. Він закуплений, для нього зроблена спеціальна операційна, і зараз ведеться монтаж обладнання.

А це «старий» ангіограф. Він працює цілодобово, і через 15 хвилин на цю кушетку ляже хворий з інфарктом. Коли в його закупорити серцеву артерію введуть стент, він зможе жити життям звичайної людини

– Що дасть ще один ангіограф, крім збільшення пропускної здатності відділення?

– Перш за все, ми зможемо прооперувати більше пацієнтів з інфарктом міокарда. Крім того, новий ангіограф дасть нам можливість відкрити електрофізіологічну лабораторію. Зараз таких лабораторій в Україні не більше трьох.

– Які ще захворювання, крім інфаркту міокарда можна лікувати за допомогою нового ангіографа?

– Ми зможемо лікувати пацієнтів з ішемічними інсультами. Ви знаєте, що в минулому році у нас відкрився інсультний центр.

Останні штрихи

– Що таке «ішемічний інсульт»?

– Це закупорка судин головного мозку. Зараз ми лікуємо хворих за допомогою тромболізису – розчинення тромба, який перекрив судину і викликає омертвіння тканин головного мозку. Такі втручання у нас «на потоці». А коли буде запущений новий ангіограф, ми зможемо не тільки розчиняти тромби в судинах головного мозку, але і видаляти їх і проводити стентування судини. Наш фахівець вже пройшов стажування за кордоном, і такі операції за допомогою нового ангіографа ми будемо проводити.

– Але, у людей страждають не тільки судини серця і мозку…

– На часі також стентування периферичних судин, особливо нижніх кінцівок: коли має місце закупорка таких судин, це може привести до гангрени.

Через артерію щуп зі стентом на кінчику і балончиком з газом доберуться до місця закупорки судини, величезним тиском газ розчавить холестеринову бляшку, а сітчастий стент зафіксує просвіт судини. Життя продовжиться.

Стентування дозволяє зберегти кінцівки пацієнта і в цілому – його здоров’я. Нарешті, ще один важливий напрямок, який дозволить розвивати новий ангіограф: при пухлинах нирок і внутрішніх жіночих статевих органів є можливість перекрити кровопостачання пухлини або істотно призупинити її зростання, або пухлина зникне взагалі.

– Коли вже повітряні кульки, стрічки, шампанське та інші атрибути церемонії пуску нового ангіографа?

– Якщо все буде йти, як ми плануємо і не буде ніяких збоїв, 14 червня плануємо пуск.

– Скільки послуги ангіографа коштуватимуть пацієнтам?

– Влада Житомирської області та Міністерство охорони здоров’я дані види лікування тримають на особливому контролі, прийняті відповідні і державні, і обласні програми. Це дороге втручання, тому ми сподіваємося, що необхідні витратні матеріали будуть закуплені, щоб пацієнт, як і при гострому інфаркті міокарда, теж нічого не платив. Ми відповідну заявку на закупівлю матеріалів вже подали. Крім того, нам на закупівлі були виділені деякі суми з обласного бюджету.

– Хворому зовсім нічого платити не доведеться?

– Ну, можливо, за шприци, перев’язувальний матеріал … Тобто, мова буде йти про пару сотень гривень, а не десятки тисяч.

– Коли другий, новий ангіограф почне в повну силу рятувати життя і здоров’я жителів Житомирщини?

– Я думаю, через 2-3 місяці він вийде на свій робочий рівень.

– Однак стентування на першому ангіографі проводиться і зараз?

– Так. Останнє було вчора ввечері. Зараз чекаємо пацієнта. В середньому на добу проводимо 3 – 4 стентування.

Я побував в залі, де встановлено новий ангіограф. Там працювали електрики. Сам агрегат нагадував космічний апарат або його частину. Відзначив для себе два важливих моменти: коли почнуть працювати одночасно обидва ангіографи, кількість смертей від нелікованих інфарктів і інсультів в області має скоротитися в кілька разів. І саме це повинно стати найголовнішою подією в новітній історії Житомирщини. А розмови про те, правильна медреформа або неправильна, це стогони тих, у кого забирають мільярдні грошові потоки.

Нагадаємо, в березні в статті «Наввипередки зі смертю»ми публікували інтерв’ю із завідуючим кардіологічним відділенням Житомирської обласної лікарні Миколою Кушніром, головною темою якого було: що робити, якщо прихопило серце і як вчасно опинитися на столі ангіографа. Рекомендуємо її ще раз уважно перечитати – можливо, допоможе відкласти зустріч зі смертю на багато років і зробити перебування серед живих радісним і потрібним.

Автор статті: Богдан Луценко