Артеріальна гіпертензія (або іншими словами гіпертонічна хвороба) є одним з найбільш розповсюджених хронічних захворювань і у світі.
Україна посідає перше місце серед країн Європи за смертністю населення від серцево судинних захворювань, основною причиною яких є артеріальна гіпертензія.
Щорічно цю хворобу вперше виявляють у 430 тисяч пацієнтів. Майже 20-25% всього дорослого населення має підвищений артеріальний тиск (показник, більший за 140/90 мм).

Сьогодні, сімейний лікар Людмила Титюк, розповість вам, шановні наші читачі, про специфіку і профілактику артеріальна гіпертензії.

“Артеріальна гіпертензія(АГ)— підвищення артеріального тиску — скорочує тривалість життя та призводить до інвалідності, проте на початкових стадіях вона може ніяк не проявлятися і не впливати на самопочуття. Підвищений артеріальний тиск викликає низку патологічних змін у серці, судинах, нирках, сітківці, головному мозку, які спричиняють головний біль, погіршення зору, пам’яті, cну, зниження розумової діяльності, розвиток інфаркту міокарда та інсульту. Сучасні наукові дослідження довели, що ці патологічні зміни можна попередити.
Встановлено ряд факторів, які сприяють виникненню і розвитку АГ, ускладнюють її перебіг та прогноз (так звані фактори ризику). Умовно їх поділяють на «керовані», на які можливо вплинути і зменшити ризик розвитку та прогресування АГ, і «некеровані»», – зауважує Людмила Іванівна.

“Некеровані фактори:

– Стать. До 40 років гіпертонічна хвороба частіше зустрічається у чоловіків, а в більш старшому віці співвідношення змінюється у бік жінок.

Вік. Існує пряма залежність між АТ і віком. Систолічний АТ, як правило, зростає з віком. У віці 20-30 років гіпертонія розвивається у 9% чоловіків, після 40 років – у 35%, а після 60-65 років – вже у 50%.

– Спадковість – один з головних факторів розвитку артеріальної гіпертензії. Якщо обоє батьків страждають на АГ, ризик захворювання у дітей становить 50-70 %.

Керовані фактори, які найчастіше провокують виникнення гіпертонічної хвороби:

-Надмірна вага;
-Вживання в їжу солі у великих кількостях;
-Малорухливий спосіб життя;
-Зловживання алкоголем;
-Часті стресові ситуації;
-Хронічна ниркова недостатність;
-Захворювання щитоподібної або надниркової залози;
-Куріння.
Тривалий час гіпертонія може протікати безсимптомно. Пацієнт часто навіть не здогадується, що у нього високий тиск, а це ускладнює перебіг хвороби”-розповідає лікар.

Якими є симптоми гіпертонічної хвороби?
“Це головний біль; запаморочення голови; шум у вухах; тривога, занепокоєння, безсоння;порушення зору, миготіння “комах” перед очима;біль у серці; набряки ніг.

Підвищений АТ може не спричиняти у хворого ніяких неприємних відчуттів, тому багато людей, які мають гіпертонічну хворобу, навіть не підозрюють, що вони хворі. Вони не звертаються до лікаря, не вимірюють АТ, не отримують ніякого лікування.

Щоб виявити захворювання, необхідно контролювати артеріальний тиск – перевіряти його два рази на день протягом чотирьох тижнів.

Не робіть висновків, орієнтуючися лише на своє самопочуття. Обов’язково придбайте тонометр із манжеткою на плече та дотримуйтеся правил вимірювання артеріального тиску. Його рівень не повинен перевищувати 140/90 мм рт. ст. Вимірювати тиск (особливо в «ранні» періоди вашого знайомства з артеріальною гіпертензією) необхідно мінімум двічі на день (вранці після пробудження і ввечері перед сном) на обох руках в положенні сидячи. Якщо на одній руці тиск стабільно вищий, враховуйте показники саме на ній.
Заведіть щоденник самоконтролю артеріального тиску та занотовуйте результати вимірювань.

Контролюючи власний артеріальний тиск, ви допомагаєте лікарю (і собі) краще зрозуміти перебіг захворювання та оцінити ефективність лікування

Розвиток та прогресування артеріальної гіпертензії та її ускладнень пов’язані з такими чинниками ризику, як куріння, підвищення рівня холестерину в крові та глюкози натще або діагностований цукровий діабет, ожиріння, низький рівень фізичної активності, зловживання алко¬голем. Дотримання порад лікаря щодо зміни способу життя — шлях, який допоможе вам уникнути розвитку таких серйозних ускладнень, як інсульт та інфаркт міокарда.
Будьте уважними до себе: якщо ваш артеріальний тиск перевищує 140/90 мм рт. ст., треба йти до лікаря і вживати необхідних заходів. Величина цих показників не залежить від віку — норма однакова абсолютно для всіх”- розповідає лікар.

Як лікувати гіпертонічну хворобу?
“Не призначайте собі лікування самостійно, почувши телевізійну рекламу, або за порадою рідних та друзів, які не мають відповідної освіти”, -застерігає Людмила Іванівна. “Харчові добавки, магнітні браслети та диски не заміняють лікування. Уникнути розвитку інфаркту та інсульту можна лише за допомогою фармакологічних препаратів, ефективність яких науково доведена.
Лікування гіпертонічної хвороби складається з не медикаментозних та медикаментозних заходів.
Не медикаментозні заходи лікування гіпертонічної хвороби :
1. Дієтичне харчування .Щоденний набір продуктів повинен бути різноманітним, містити достатню кількість фруктів та овочів (рекомендована ВООЗ норма складає не менше 400 г на день) та продукти із цільних злаків. Слід вживати кожного дня знежирені молочні продукти. Намагайтесь споживати жирну морську рибу не менше, ніж 3-4 рази на тиждень.
Необхідно зменшити в раціоні кількість жирів тваринного походження, цукру, солодощів та продуктів, що містять багато холестерину. Далі наведені “Дієтичні рекомендації щодо правильного вибору продуктів харчування”, які допоможуть Вам визначитись з раціоном харчування.
Недосолюйте готові страви. Надлишок солі міститься у копчених виробах, м”ясних та рибних напівфабрикатах, консервах, тощо. Зменшення в раціоні солі знижує рівень систолічного АТ на 4-6 мм рт.ст та діастолічного АТ на 2-3 мм рт.ст.
Нормалізуйте режим харчування: харчуйтесь частіше, але меншими порціями, рекомендується повноцінний сніданок та обід, а після 18.00 бажано зменшити вживання їжі та віддавати перевагу низькокалорійним продуктам.
Важливо знати, що надмірне вживання алкоголю сприяє підвищенню АТ. Допустимі дози для практично здорових чоловіків – не більше 20 мл на добу у перерахунку на етанол (для жінок – вдвічі менше).
2. Припинення паління . Паління тютюну – абсолютно доведений фактор ризику виникнення серцево-судинних захворювань. Під впливом нікотину прискорюється пульс, виникає спазм судин і підвищується артеріальний тиск. Ішемічна хвороба серця у курців виникає в 4 рази частіше в порівнянні з тими, хто не палить. Порадьтесь з лікарем, як легше подолати цю звичку. Це дуже важливе рішення у Вашому житті!
3. Фізична активність . сприяє зменшенню артеріального тиску, нормалізації маси тіла, тренує серцево-судинну систему та м”язи, знімає стрес та психоемоційне напруження, покращує Ваш сон та самопочуття. Мета, до якої необхідно прагнути – 30-45 хвилин ходьби щодня або хоча б 5 днів на тиждень. Доцільними є заняття такими видами спорту як біг, їзда на велосипеді та плавання. Займатися спортом не менше 30-40 хвилин не менше тричі на тиждень. Ефективність та безпека занять спортом визначаються за рівнем вашого пульсу під час навантаження. Так він для осіб без ішемічної хвороби серця та серцевої недостатності повинен бути від 110 до 140 за хвилину. Для людей з ішемічною хворобою серця граничний рівень пульсу під час навантаження визначається за допомогою велоергометрії. (ЕКГ під час навантаження). Для літніх людей, або пацієнтів які з різних причин не можуть бігати чи їздити на велосипеді гарною альтернативою цім видам спорту може бути скандинавська ходьба. Скандинавська ходьба це ходьба з додатковим навантаженням на руки за допомогою спеціальних палок. В любому випадку перед заняттями спортом доцільним є порадитись з вашим лікарем, який визначить вам допустимий рівень навантаження. Також треба зазначити, що силові навантаження з обтяженням (гирі, штанга, тренажери) підвищують АТ і повинні бути обмежені, або взагалі виключені.
4. Зниження ваги тіла при ожирінні.Слідкуйте за масою тіла – розрахуйте свій індекс маси тіла: маса (в кг) розділити на зріст (в м) в квадраті. Він не повинен перевищувати 25 кг/м2. Якщо індекс маси Вашого тіла перевищує 25, проаналізуйте Ваше харчування та фізичну активність, порадьтесь з лікарем і внесіть зміни в своє життя.Зверніть увагу на обсяг своєї талії. Якщо він перевищує 88 см у жінок і 102 см у чоловіків, то це вказує на абдомінальний тип ожиріння, який часто супроводжується прогресуванням артеріальної гіпертензії, розвитком цукрового діабету та ішемічної хвороби серця.Якщо Ви поставили собі за мету схуднути, пам”ятайте, що масу тіла потрібно зменшувати поступово. Краще схуднути на 5 кг за рік, ніж за місяць.
5. Зменшення психоемоційних навантажень . Психоемоційні перевантаженнянегативно впливають на стан здоров”я. Дотримуйтесь режиму праці та відпочинку, подбайте про повноцінний сон. Не створюйте стресових ситуацій, не допускайте агресивної поведінки, роздратованості, негативних емоцій – це, в першу чергу, шкодить Вашому здоров”ю. Будьте доброзичливими, навчіться керувати своїми емоціями, частіше посміхайтесь. Спілкування з природою, домашніми тваринами, хобі допоможуть Вам підтримувати психологічну рівновагу. Якщо у Вас пригнічений настрій, порушення сну – зверніться до лікаря”, -рекомендує лікар.

Яким є медикаментозне лікування гіпертонічної хвороби?
“Для лікування гіпертонічної хвороби лікар може призначити як один препарат (монотерапія), так и декілька (комбінована терапія). Сучасні препарати дозволяють досягти нормалізації артеріального тиску майже у кожного пацієнта і тим самим подовжити його життя на 15-20 років. Сучасні препарати не тільки нормалізують артеріальний тиск, але мають органозахисну функцію. Тобто вони запобігають ушкодженню органів-мішений, а при їх наявності зменшують їх виразність. Наприклад, доведено, що підтримання стійкої нормалізації артеріального тиску більше одного року призводить до зменшення виразності гіпертрофії (потовщення) мяза серця.
Важливо усвідомлювати, що при гіпертонічній хворобі потрібен щоденний прийом ліків на протязі усього життя. В ніякому разі не можна самостійно припиняти прийом ліків після того, як артеріальний тиск нормалізувався.
Якщо у пацієнта з гіпертонічною хворобою має місце підвищення рівня холестерину та його найбільш шкідливої фракції – холестерину ліпопротеїдів низької щільності, то лікар може призначити вам довготривалий прийом медикаментів для його нормалізації. Ці препараті значно зменшують ризик виникнення інфаркту та ішемічного інсульту.
Пацієнти з цукровим діабетом при стійкому підвищенні артеріального тиску понад 130/80 повинні розпочати постійне медикаментозне лікування гіпертонічної хвороби”- зауважує Людмила Іванівна.

Пам’ятайте !!!!!
Гіпертонічна хвороба дуже небезпечна і підступна. Не варто відкладати її діагностику і лікування на потім, це може закінчитися розвитком небезпечних ускладнень, навіть зі смертельним результатом.

Не потрібно займатися самолікуванням. Звертайтеся до наших сімейних лікарів.

Людмила Титюк, сімейний лікар АЗПСМ №1 м. Малин