Напевне, всі хоч раз у житті стикалися самі або були свідками як друзі в розпачі шукають інформацію про те, що робити і куди нести того паскудного кліща :).

Річ у тому, що існує декілька наказів Міністерства охорони здоров’я (МОЗ), затверджених у 2005 та 2013 році, які рекомендують проведення досліджень видалених кліщів. Можливо, на той час хвороба Лайма була ще погано вивчена або зустрічалися випадки кліщового енцефаліту, що потребувало таких досліджень виключно за епідемічними показаннями. Відтоді минуло багато років, підходи змінилися, однак нового документа, на жаль, не з’явилося, а твердження що кліща слід нести в лабораторію гарно вкоренилося серед населення.

Водночас в багатьох європейських країнах та США вважається, що для постановки діагнозу обстеження кліща не має значення. Згідно з авторитетними рекомендаціями CDC (Центру з контролю і профілактики захворювань США), результати дослідження кліща не є підставою для прийняття  рішення про лікування і навіть профілактику.

Тому не втрачайте дорогоцінний час, а іноді й кошти. Навіть якщо досліджуваний екземпляр був інфікований, ризик передачі борелій (бактерії, що викликають хворобу Лайма) є достатньо низьким, і навпаки, отримавши негативний результат, радіти зарано. Краще подбайте про своє здоров’я — проконсультуйтеся з інфекціоністом, здайте рекомендовані аналізи та за необхідності почніть терапію. Хвороба Лайма добре піддається лікуванню на ранніх стадіях.

А також, щоб не довелося думати як видаляти кліща та лікуватися потурбуйтеся про профілактику.

Які захворювання можуть викликати укуси кліща?

Не всі кліщі переносять збудників захворювання. Водночас, існують такі небезпечні захворювання як:

– кліщовий бореліоз (хвороба Лайма);

– кліщовий вірусний енцефаліт;

– марсельська гарячка тощо.

Які прояви хвороби Лайма?

– почервоніння на місці присмоктування кліща;

– головний біль;

– ломота у всьому тілі і млявість.

Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

Які прояви кліщового вірусний енцефаліту?

– головний біль;

– гарячки;

– нудота;

– блювота;

– порушення сну.

При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який може потрапити на ваше тіло з землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровосмоктання кліща, але й якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу. В Україні місцеві випадки кліщового вірусного енцефаліту серед людей раніше реєструвалися майже щорічно в АР Крим та Волинській області. За останні 5 років випадки захворювання реєструється по всій Україні.

Марсельською гарячкою людина може заразитися через укуси інфікованого південного собачого кліща, через кон’юнктиву очей, слизову оболонку носа, а також втираючи в шкіру інфікованих кліщів при розчухуванні. Випадки захворювання на марсельську гарячку в Україні реєструються в основному на території АР Крим.

Профілактика укусів кліщів

Кліщі не живуть високо на деревах – вони живуть у траві, кущах, чагарниках тощо. Вони не можуть літати і стрибати. Ось чому вони, як правило, заповзають на вас починаючи з ніг. В цілому кліщі живуть цілий рік, але ризик укусу кліща найвищий у весняні та літні місяці з березня по жовтень.

Місця високого ризику включають:

 • Листяні місцевості
 • Природні парки
 • Трав’яні поля
 • Мішані ліси

Де кліщі зазвичай кусають?

Кліщі можуть прикріплюватися до будь-якої частини людського тіла, але часто знаходяться у важкодоступних місцях:

 • пах
 • задня частина колін
 • пахви
 • волосся
 • всередині пупка
 • навколо вух
 • навколо талії

Профілактика укусів є ключовим моментом!

Ці профілактичні поради допоможуть вам уникнути укусу:

 • Коли ви на природі, одягайтеся так, щоб зменшити ділянки відкритої шкіри. Носіть довгі сорочки з манжетами та брюки заправлені в шкарпетки.
 • Повертаючись в приміщення після прогулянки парком, перевіряйте себе та дітей на наявність кліщів. Також перевіряйте домашніх тварин на наявність кліщів.

 • На прогулянці тримайтеся відкритих місць, гуляйте стежками та доріжками. Уникайте високих трав’янистих місць.
 • Одягайте одяг світлого кольору: це полегшує перегляд кліщів на вашому одязі.
 • Нанесіть відповідний репелент (засіб для відлякування комах), що призначений для профілактики кліщів.  Завжди уважно читайте та дотримуйтесь інструкцій з етикетки перед використанням (також існують спеціальні репеленти для дітей).
 • Видаліть будь-які знайдені кліщі якомога швидше та знищіть.
 • Прийміть душ після прогулянки, це хороший спосіб знайти кліщів у дорослих або дітей.

Як видалити кліща?

 • У питанні видалення кліща, що вже присмоктався, також існує чимало суперечливої інформації.
 • Не використовуйте марні народні засоби — наприклад, покриття кліща лаком для нігтів, нанесення масла або його нагрівання, щоб кровопивця задихнувся і відпав самостійно. Пам’ятайте, що неправильне видалення підвищує ризик зараження і наражає на небезпеку того, хто надає допомогу. Якщо ви розчавите інфікованого кліща, борелії, що живуть у нього в шлунку, отримають більше шансів потрапити в рану.

Обробка природних зон

Також варто зазначити, що окрім індивідуальних заходів профілактики укусів кліщів, є рекомендації щодо організаційних заходів (на рівні регіону, області, міста), таких як обробка природних зон розмноження та перебування кліщів (парки, лісові насадження та інше) спеціальними репелентами.

Пам’ятайте: 

Обстеження кліща після видалення не є обов’язковим (результати цього обстеження не впливають на подальше лікування та спостереження).

Отже, якщо ви виявили на шкірі кліща. Видалення краще довірте професіоналам — зверніться до найближчого травмпункту. Якщо з якихось причин це не видається можливим, CDC радить скористатися пінцетом з тонкими кінцями для того, щоб захопити кліща настільки близько до поверхні шкіри, наскільки це можливо. Потягніть кліща плавно вгору з достатнім зусиллям. Не прокручуйте його і різко не смикайте — так ви можете його розірвати і фрагменти залишаться в ранці. Після видалення ретельно обробіть місце укусу і руки дезінфекційним засобом.

І на останок,

Запобігти захворюванню набагато дешевше за лікування, бережіть себе!