Аналізи здаємо без поспіху

Підготовка до здачі аналізів не вимагає якихось складних процедур, од­нак про деякі нюанси все ж варто потурбува­тися. Виконання низки простих правил до­поможе зробити результати більш коректними.

Для гарного біохімічного аналізу крові – спокій і дієта

Для біохімічного аналізу беруть венозну кров. Роблять процедуру натщесерце. Це означає, що як мінімум 8 го­дин (а краще 12) до процедури пацієнт не повинен їсти. Саме стільки часу потрібно для пере­травлювання, всмоктування і засвоєння їжі клітинами орга­нізму. Це дуже важлива умова для оцінки обмінних процесів. Якщо здати кров після прийому їжі, в ній міститиметься велика кількість жирів, і про­ведення дослідження або буде неможли­вим, або результати виявляться сильно спотвореними. А це може призвести до неправильного, необ­ґрунтованого ліку­вання.

Аби отримати достовірний результат аналізу, важливо не лише правильно харчуватися, а ще й уникати стресів напередодні дослідження

За добу до здачі біохімічно­го аналізу крові бажано відмо­витися від жирної, смаженої і гострої їжі, вечеря напередодні процедури повинна бути лег­кою. Можна пити тільки воду і ні краплі соку, чаю, кави (тим паче з цукром).

Перед дослідженням утриматися від фізичних навантажень, стресу і прийому алкоголю, не курити хоч би протягом години до за­бору крові. Тож якщо добирали­ся в поліклініку вранці у пере­повненому транспорті, де вам двічі наступили на ногу, а потім ще йшли швидко, бо боялися спізнитися, то краще сядьте, за­спокойтеся, перепочиньте 10-15 хвилин і тільки після цього зда­вайте аналіз.

Кров здають перед іншими діагностичними процедурами

Перед здаванням загального аналізу крові (котрий у народі називають «кров з пальця») ліка­рі зазвичай якихось спеціальних настанов не дають. Проте поради не засмічувати організм жирною їжею, уникати стресів та надмір­ної фізичної активності актуаль­ні й для цього до­слідження. Від сніданку до процедури пови­нна минути хоча б година.

Для отримання достовірних результатів лабораторних досліджень необхідно: 

  • перед дослідженням стриматися від фізичних навантажень, стресу і прийому алкоголю, не курити хоч би протягом години до забору крові;
  • за 2-3 дні до дослідження треба обмежити вживання жирної, смаженої і гострої їжі;
  • не їсти після вечері (а саму вечерю зробити легкою), можна пити тільки воду і ні краплі соку, чаю, кави (тим паче з цукром);
  • напередодні здачі аналізів лягти спати у звичайний для вас час і встати не пізніше ніж за годину до забору крові;
  • кров радять здавати вранці, до проведення лікувальних і діагностичних процедур (УЗД, масажу, фізіотерапії, рентгенологічних досліджень);
  • важливо повідомити лікарю про препарати, які приймаєте, навіть якщо це тільки пероральні контрацептиви.

Є випадки, коли хворому не можна пропус­кати сніданок. Тоді лікарі дозво­ляють перекусити – наприклад, випити склянку чаю із вівсяним печивом.

Зовсім інша ситуація, коли необхідно здати аналіз на визна­чення рівня цукру у крові. Хворі на діабет роблять його натще, а ось аби зробити скринінг (тобто обстеження для виявлення за­хворювання), необхідний тест з навантаженням. Це означає, що за дві години до дослідження тре­ба випити склянку чаю з трьома столовими ложками цукру.

Кров здають вранці, неодмін­но до проведення інших ліку­вальних і діагностичних проце­дур – УЗД, масажу, фізіотерапії, рентгенологічних досліджень. Наприклад, після цистоскопії (дослідження сечового міхура, під час якого всередину вводять спеціальний катетер), аналіз сечі не можна здавати 7 днів.

Сечу збираємо вранці

Якщо лікар призначив здати загальний аналіз сечі, матеріал найкраще збирати вранці після пробудження і одразу нести його у лабораторію. Для звичайного аналізу потрібен перший стру­мінь сечі, для аналізу за Нечипо­ренком (це лабораторний метод діагностики, за допомогою яко­го лікар зможе оцінити функціо­нальний стан нирок і сечовивід­них шляхів у пацієнта. Зазвичай його призначають хворому після проведення загального аналізу сечі, якщо вже виявлено зміни і відхилення від нормальних по­казників) – середня порція.

Кал на виявлення яєць глис­тів збирають після самостійної дефекації у невеликій кількості з різних ділянок калових мас. Якщо не виходить зробити це вранці безпосередньо перед тим, як нести матеріал у лабораторію, то можна потримати кал деякий час у холодильнику, однак замо­рожувати його не варто.

Коли ж необхідно зробити аналіз калу на виявлення вну­трішньої кровотечі, то напере­додні не можна вживати їжу, яка змінює колір випорожнень, та приймати препарати заліза.

Перед УЗД не їжте свіжих фруктів та овочів

Свій «ритуал» є для здавання мокроти. Пе­ред збором матеріалу необхідно почистити зуби та провести ре­тельну гігієну порожнини рота.

Аби отримати точний резуль­тат ультразвукового досліджен­ня, за три доби до процедури варто стриматися від вживання продуктів, котрі сприяють під­вищеному газоутворенню – жир­ного м’яса, чорного хліба, свіжих фруктів та овочів, бобових, мо­лочних (особливо кисломолоч­них), газованих напоїв. Можна їсти каші, супи на воді, білий хліб, нежирне м’ясо та інше. У день напередодні процедури необхідно приймати препарати, котрі абсорбують повітря у киш­ківнику. Дослідження краще ро­бити натщесерце.

Коли людина приймає якісь препарати, вона повинна по­передити лікаря, адже це може спотворити результати аналізу. Бажано за день-два напередодні здачі аналізів припинити пити ліки. Якщо ж це життєво важливі препарати і обходитися без них хворий не може, радять спершу зробити дослідження, а потім прийняти пігулки.