Йдеться про пожежі, спричинені випалюванням сухої рослинності. Тільки за перші два тижні квітня, повідомила пресслужба ГУ ДСНС України у Житомирській області, у природних екосистемах сталося сталося майже 300 пожеж, під час яких вогонь зачепив понад 238 га територій нашої області.

Загальна причина виникнення таких пожеж у цей період — людський фактор. «Адже займається через спалювання сміття, минулорічного сухостою чи необережне поводження з вогнем. А суха та вітряна погода сприяють миттєвому розповсюдженню. Через що такі пожежі вкрай важко гасити і вони часто набувають масштабних розмірів та можуть спричинити тяжкі й трагічні наслідки», — йдеться у повідомленні «еменесників.

У ДСНС закликають усіх мешканців не провокувати пожежі у природних екосистемах! Також нагадують, що, відповідно до статті 77-1 кодексу України про адміністративні правопорушення, за самовільне спалювання сухої трави, опалого листя та інших рослинних залишків передбачена адміністративна відповідальність. Громадянам загрожує штраф розміром від 3060 до 6120 грн., а для посадових осіб — від 15300 до 21420 грн.

А у воєнний час, і про це теж слід пам’ятати, випалювання сухої рослинності може прирівнюватися до диверсійної роботи, що передбачає кримінальну відповідальність — позбавлення волі на строк до 15 років або довічне позбавлення волі з конфіскацію майна.

То ж рятувальники закликають жителів області дотримуватися правил пожежної безпеки під час прибирання присадибних ділянок, не випалювати сухостій та не розводити багаття у вітряну погоду. Спричинити пожежу в екосистемі, і це також слід пам’ятати, може і необачно кинутий у траву чи на узбіччя недопалок.

У випадку виникнення будь-яких надзвичайних подій чи ситуацій терміново звертатися до Служби порятунку за номером «101», — нагадали у Держслужбі з надзвичайних ситуацій.
Екологи ж попереджають, що пожежі, спричинені спалюванням сухої рослинності, призводять не лише до знищення унікальної рослинності й загибелі, комах, молодняка звірів та птахів. Під час горіння листя та інших рослинних залишків у повітря вивільняються шкідливі хімічні сполуки, які знижують імунітет людини, викликають алергію, захворювання дихальних шляхів, посилюють негативний перебіг хронічних хвороб, а також сприяють розвитку онкологічних захворювань, — поінформували у Держекоінспекції.
На жаль, пожежі, викликані займанням сухої рослинності на присадибних ділянках, мають і більш сумні наслідки: тільки цього року при спробі самостійного гасіння пожежі дві людини загинули та ще одна травмувалася.

Що робити, якщо Ви опинилися неподалік палаючої людини?

Якщо Ви опинилися поряд з палаючою людиною, спробуйте облити її водою, засипати вогонь землею чи піском, накрити палаючою товстою тканиною (наприклад, ковдрою, пальто та ін., але тільки не синтетикою, яка плавиться, і завдає ще більшої шкоди).
При цьому, як би Ви не гасили полум’я на людині, її голова завжди повинна бути у відкритому стані, інакше вона просто задихнеться.
Якщо під руками у Вас немає нічого з перерахованого вище, то залишається тільки одне — катати людину, що горить, по землі, в спробі так збити полум’я. Але, в жодному разі не давайте людині піднятися на ноги, інакше вона знову побіжить і полум’я, за рахунок притоку кисню, розгориться з новою силою. У результаті, піднявшись, вогонь не тільки спалить одяг, але й обпалить обличчя та верхні дихальні шляхи, а також волосся.
Як тільки вдасться загасити полум’я, одразу ж викликайте швидку допомогу, зателефонувавши за номером «103», і постійно перебувайте поруч із потерпілим.

Перша допомога

Якщо потерпілий отримав опіки першого та другого ступеня, тобто його шкіра почервоніла або на ній утворилися бульбашки, потрібно накласти на такі місця стерильні пов’язки. Ніколи не змащуйте уражені при опіку ділянки шкіри вазеліном, жиром чи олією;
Якщо опіки мають важкий характер, тобто мають 3 або 4 ступінь (це явне омертвіння шкіри та обвуглювання), то до моменту приїзду медиків необхідно уражені ділянки просто накрити чистою тканиною і чимось теплим;
У всіх випадках опіків потерпілому потрібно дати пару таблеток анальгетиків, які дозволять трохи притупити больові відчуття. Також слід рясно напоїти постраждалого теплим чаєм або водою, і в жодному разі ніякого алкоголю! Алкоголь у такій ситуації просто згубний для серця, і може призвести до смерті;
Якщо обгоріла людина перебуває в шоковому стані, то їй потрібно дати ще й будь-яке заспокійливе, після чого забезпечити стан повного спокою.

Бережіть себе!