Епідемія туберкульозу в Україні: чому за 20 років проблема не подолана

Щороку туберкульоз забирає життя в майже пів мільйона людей у всьому світі. Гостро стоїть проблема і в Україні. На жаль, наша країна – серед лідерів з поширення туберкульозу.
У Міністерстві охорони здоров’я звітують, що ситуація з туберкульозом в Україні є контрольованою, але серйозною. У відомстві повідомляють, що в Україні туберкульоз виявляють в уже пізній стадії, у цьому випадку шансів на одужання дуже мало. Щороку в країні від туберкульозу помирає 4 тисячі пацієнтів, тобто 11 людей кожного дня.

Епідемія туберкульозу була оголошена в Україні у 1995 році, і до нині вона не є подоланою.

Що таке туберкульоз

Спочатку розберемось, що ж таке туберкульоз. Це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу. Захворювання передається переважно повітряно-крапельним шляхом. У 90% випадків туберкульоз вражає легені. Однак, це захворювання може ушкодити нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишківник, шкірні покриви, статеві органи тощо.
Ще одна проблема туберкульозу – що ця бактерія є стійкою до умов навколишнього середовища.

Симптоми туберкульозу

Перший період після інфікування туберкульоз може розвиватися в організмі безсимптомно. Бактерія, яка потрапила в легені, починає розмножуватись, при цьому імунна система намагається її сповільнити. І тільки через деякий час людина починає відчувати нездужання.

На сполох потрібно бити, коли ви спостерігаєте такі симптоми:

1. Кашель, що триває понад 2 тижні.
2. Підвищена температура, що не спадає понад тиждень.
3. Утруднене дихання.
4. Біль у грудях.
5. Поганий апетит, слабкість.
6. Втрата ваги.
7. Підвищене потовиділення.
8. Кровохаркання.

Чому Україна не може подолати епідемію

Причин, які впливають на поширення туберкульозу, багато. Українці не часто відвідують лікаря, віддаючи перевагу самолікуванню. Переносять хворобу “на ногах”. Також важливим є харчування, яке має бути збалансоване із достатньою кількістю вітамінів та поживних речовин. Зловживання цими пунктами збільшує ризики захворіти на туберкульоз.
Ще одна проблема – культура поведінки у громадських місцях, тобто її відсутність. Якщо у людини навіть легка застуда, то найкраще уникати великого скупчення людей, або хоча б кашляти чи чхати у хустинку. Банальне правило, але воно може зупинити поширення вірусу.
Туберкульоз – серйозна хвороба, але у більшості випадків вона лікується. Згідно зі статистикою, щороку 60% хворих на туберкульоз повністю вилікувались. Головне – вчасно виявити проблему. Важливу роль відіграє гігієна – регулярне миття рук після відвідування громадських місць, ретельне промивання продуктів перед споживанням, а також медична маска (її варто змінювати кожні 2 години) під час спалаху вірусів теж можуть уберегти від туберкульозу.
Тож сімейні лікарі рекомендують кожному пацієнтові регулярно проходити перевірку у медиків та що два роки робити флюорографію.

АНАЛІТИЧНА ДОВІДКА
про стан захворюваності на туберкульоз та виконання протитуберкульозних заходів за 2019 рік у Малині та районі.

Вакцинація БЦЖ новонародженим 88,9%

Виявлено туберкульоз всього 28 село – 9

Виявлено туберкульоз на профоглядах 2(8,3%) село-3
Виявлено бактеріовиділювачів
серед вперше виявленого
туберкульозу 15 ( 62,5%) село – 5

Рецидиви – 4

Проведено флюорографічного обстеження
всього 11105 (40%)

Флюорографія район 1959

Флюорографія підлітки 850

Проліковано в санаторіях 72%

Захворюваність на туберкульоз порівняно з минулим роком збільшилась на 3,6%, а смертність зменшилась на 2%.