З 30 вересня по 1 жовтня проходив тренінг «Лікарі без кордонів» на тему «Зниження стигми та трансформація сприйняття людей з туберкульозом серед медичних працівників первинного рівня в Житомирській області». Участь у даному заході прийняла Олена Омельчук, сімейний лікар нашого КНП.
Своїми враженнями Олена Олексіївна поділилася із колегами .
«Тренінг почався із знайомства. З нами працювали фтизіатр, психолог та людина, яка перехворіла на туберкульоз, колишній пацієнт.
Нам ставили запитання, давали завдання, пропонували приміряти на себе роль пацієнта, лікаря, спостерігача, члена сім’ї хворого на туберкульоз.
Це було цікаво і незвично, водночас повчально.
До нас донесли інформацію, що туберкульоз – це хвороба, яка виліковується, що це не вирок. Немає такого поняття як «туберкульозник» , є людина, що хворіє на туберкульоз.
Туберкульоз – це соціальна проблема, хворому дуже важко справитись із важким недугом самостійно. Як тільки дізнаються про його діагноз – від нього відвертаються друзі і рідні, боячись заразитись. Хворий сам потерпає від страху заразити всіх довкола. Тому, кожному хворому на туберкульоз, потрібна допомога психолога.
Хворий на туберкульоз – це не випадок, паличка чи галочка, це – жива людина. Це – людська доля. Це людина, якій потрібно жити у соціумі, ходити на роботу, їсти, пити. А на роботу її брати не хочуть, і як результат – хворий шукає вихід. Найлегший – це алкоголь. Врешті решт це призводить до депресії, суїциду, смерті від алкоголю, прогресування хвороби.
Які дії сімейного лікаря при роботі із хворим на туберкульоз?
Моє бачення:
– потрібно знайти контакт із хворим, щоб він нам довіряв, підібрати до нього ключик, правильні слова;
– поводитися із хворим так, щоб він не боявся до нас звертатись, був упевненим у тому, що ми збережемо лікарську таємницю (яку ніхто не відміняв);
– потрібно, щоб хворий не розчарувався у тому, що він до нас звернувся;
– потрібно не розчарувати хворого у кваліфікації лікаря та медичної сестри;
– ми повинні вислухати і почути, співчувати і зрозуміти;
– викликати у хворого почуття довіри;
– мотивувати хворого до лікування;
– дати хворому номер телефону, щоб він звертався до лікаря із будь-якими питаннями;
– запитати хворого про його матеріальне становище;
– звернутися до соціальної служби, Червоного Хреста, волонтерів, щоб допомогли із харчами та одягом у разі необхідності;
– допомогти знайти роботу;
– обов’язково попередити хворого про побічну дію ліків, допомогти з нею справитись.
Хочу навести 7 фактів про туберкульоз:
1. Туберкульозом не можна заразитися, якщо користуєшся книгами, предметами побуту, іншими речами хворого, споживаєш їжу, яку готував або продавав хворий, або через користування спільним посудом. Туберкульоз передається через повітря під час перебування в закритому приміщенні разом із людиною хворою на туберкульоз легень, яка кашляє та не отримує лікування.
2. Від туберкульозу неможливо захиститись просто миючи руки. Ніяка спеціальна їжа чи напої не допоможуть запобігти захворюванню. Єдиний спосіб знизити ризик – це регулярне провітрювання. Як інші інфекції ВДШ туберкульоз не передається на відкритому повітрі.
3. Ніхто не застрахований від туберкульозу, але деякі люди, в тому числі із зниженим імунітетом, які перенесли трансплантацію органів або кісткового мозку, хворіють на діабет чи ВІЛ, постійно приймають імуносупресивні препарати, мають підвищений ризик розвитку туберкульозу.
4. Можна заразитися лише від людини хворої на туберкульоз легень, яка кашляє та не лікується. Через декілька тижнів після початку лікування, людина хвора на туберкульоз, вже не може нікого заразити, якщо щодня приймає ліки.
5. Туберкульозом не заражаються у громадському транспорті, кафе, супермаркеті. Зазвичай високий рівень заразитися мають люди які контактують тривалий час із хворим на туберкульоз, який не лікується ( приблизно 8 годин щодня продовж 3 місяців).
6. Більшість хворих на туберкульоз не потребують госпіталізації, їх можна ефективно лікувати вдома. Лікування туберкульозу – тривалий процес. Перебування у звичайному оточенні, підтримка сім’ї та друзів. Посильна робота та хобі допомагають пацієнту пережити цей складний час.
7. Туберкульоз виліковний. Більшість людей. Які приймають ліки за розкладом, можуть вилікуватись за 6 – 20 місяців. В Україні зараз доступні нові ліки, за допомогою яких можна вилікувати туберкульоз, у них вищий показник ефективності та менше важких побічних ефектів.
На завершення хочу зауважити, що лише вчасне звернення пацієнта до лікаря, довіра між ними – це крок до успішного лікування і до позитивного результату.

Олена Олексіївна Омельчук, сімейний лікар АЗПСМ№1 м. Малин