Епідемічний сезон розпочався!!

МОЗ рекомендує зробити щеплення!!.

Кому варто зробити щеплення

Насамперед вакцинуватися рекомендовано людям, які входять до групи ризику щодо захворюваності на грип, а це:

 •  медпрацівники
 •  вчителі
 • діти до 5 років
 • вагітні
 • літні люди, старше 60 років
 • пацієнти з хронічними захворюваннями
 • всі, хто працює в місцях скупчення людей.

  Нагадуємо, що грип і застуда – це різні захворювання. Вакцинація не захищає від застуди, вона захищає від грипу, який характеризується раптовим підвищенням температури, головним болем, можливістю розвитку ускладнень у вигляді пневмонії або менінгіту. Дуже часто пацієнти говорять, мовляв, «я щепився, а потім захворів». Це означає, що ви захворіли, напевно, не грипом, а ГРВІ (симптоми захворювання схожі і тільки лікар знає ті нюанси, щоб розрізнити ці два захворювання).

Також, існують протипокази до вакцинації.

Із детальним переліком протипоказань ви ознайомитесь перечитавши інструкцю до препаратів.

До основних протипоказань відносяться:

 •  гіперчутливість до будь-якого з компонентів вакцини. Насамперед йдеться про наявність алергічної реакції на куряче м’ясо або яйця, оскільки вакцина виробляється на курячих ембріонах.
 •  недостатня вага тіла;
 •  гострі хвороби та підвищена температура – вище 38 градусів тощо.

Перед тим, як прийняти рішення про вакцинацію, необхідно проконсультуватися із своїм лікарем.

Після щеплення імунітет формується протягом 7-10 днів. Існує міф, що робити щеплення від грипу можна тільки на початку епідсезону. Це не правда. У Центрі громадського здоров’я стверджують: вакцинуватися можна протягом усього епідсезону . Перший пік захворюваності зазвичай припадає на початок грудня, але не завжди цей тренд зберігається.

Якщо ви зараз не ухвалите рішення про вакцинацію, ви можете зробити щеплення і пізніше. Імунітет, який формують вакцини, триває 6-8 місяців, він захищає весь епідсезон. Звісно, краще зробити щеплення на початку епідсезону, щоб бути захищеним триваліший час.

Не треба чекати 2-3 місяці після ГРВІ, щоб зробити щеплення. Якщо ви зараз надумали вакцинуватися, але у вас, наприклад, нежить, можна почекати 3-4 дні і після його припинення і відразу зробити щеплення.

Побічна дія
Після вакцинації може спостерігатися місцева реакція у вигляді неприємних відчуттів, болючості у місці ін’єкції, які зазвичай проходять самостійно. Якщо це трапляється, необхідно повідомити свого лікаря.

Не виключена також реакція у вигляді підвищення температури, однак таке трапляється нечасто. Як на будь-який імунобіологічний препарат у частини людей, які щеплюються, може спостерігатися підвищення температури.

Особливості вакцинації дітей
Французькою вакциною «Ваксігрип Тетра», «ІНФЛУВАК» (виробництва Словенії) та південнокорейською «Джисі Флю» – можна вакцинувати дітей від 6 місяців.

У разі надходження вакцин, вони будуть у вільному доступі для населення у аптеці, що знаходиться у поліклініці, де саме і знаходяться кабінети щеплень. Це буде зручно для проведення вакцинації всім бажаючим громадянам.

Наше КНП ПОВІДОМЛЯЄ, що кабінети щеплень як для дорослих так і для дітей готові до роботи.

Вакцинувати дитину від грипу можна «заодно» із плановими щепленнями.

Немає жодних застережень щодо сумісності вакцини проти грипу з іншими вакцинами. Маленьких дітей можна щеплювати одночасно багатьма вакцинами, власне, наявність шестикомпонентних вакцин, які роблять дітям, доводять це. Якщо ви прийшли у клініку і ваш лікар, оцінивши стан дитини, рекомендує вакцинувати дитину ще й від грипу, не треба боятися, це буде безпечно.

Людмила Осадча, лікар –педіатр АЗПСМ №2 м. Малина